Helló Világ!
Rendhagyó bejegyzéssel készültem most Nektek, Meik Wiking – Hygge című könyvét vesszük most alaposabban szemügyre.
A könyvet ITT találjátok, ráadásul most akciós áron juthattok hozzá. Párban a Lagom-mal pedig még ennél is kedvezőbb. Na de mi is ez? A könyv szerzője a Boldogságkutató Intézetben dolgozik és megszállottja a boldogság keresésének. Sokszor vita van arról, hogy le lehet-e egyáltalán fordítani ezt az érzést, egy nagyon aranyos megfogalmazás van a könyvben: kakaó gyertyafénynél.
Nekem ez a könyv kapcsolódik a lakberendezéshez, az otthonos környezet kialakításához is, mivel odavagyok mindenért ami dán, norvég, svéd… Legyen az bútor, vagy design, művészet vagy csak az élethez való hozzáállásuk.
A bevezetőben a kiejtésről is szó esik, bár ebben is több változat lehetséges: Hüge, Hjüga, Hörr… Ezt az érzést a legtöbben a téllel kapcsolják össze, de később szó esik a nyári hygge-ről is, ami nálam a következő volt: pár napra eljutottunk nyaralni egy balaton parti igazi szoc-reál nyaralóba, a sógorom által. Mi Férjjel már az elején kijelentettük, hogy sátorban szeretnénk aludni az udvarban. Éjjel persze vihar volt, de reggel 6-kor már kidobott minket az “ágy” és sportos életmódot folytatóként elindultunk futni. 6 km fel a kilátóig, és vissza. Erről hoztam is nektek képet, az a nyugodtság, tiszta levegő, a természet és hogy csak mi voltunk ketten az a két elvetemült, aki nyaralás alatt sem pihen, na nekem ez volt a nyári hygge-érzés.
A téli valamikor karácsony után történt, és azóta is tart mondhatni rendszeresen. Nekem nincs pihenés takaró nélkül. Szóval jól befészkelek a kanapé fekvős oldalára, gyertyákat gyújtok, egy jó könyvet olvasok, kint süvölt a szél és forró a teám vagy a kakaóm. Biztonságban vagyok, szeretve vagyok abban az Otthonban, amit MI hoztunk létre. Hát kell ennél több?
Na de kanyarodjuk vissza a könyvhöz. Első pár fejezetben kissé száraznak éreztem a sok diagrammot és statisztikát, de aztán a közepe tájt már egészen szórakoztattak.
Első fejezet: a fény, a gyertyák, a lámpabúra-design nagymestereit veszi elő a könyv. Pl. a dánook 28%-a minden nap gyújt gyertyát. Úgy éreztem ezen a ponton, van még hova fejlődnünk. Nekem a gyertya már maga a meghittség.
Második fejezet: beszéljünk a Hyggéről címmel a ragozhatóságát taglalja, a dánok 47%-a szerint ez lefordítható más nyelvre, 31%-uk szerint pedig ez nem csak Dániára jellemző. Aztán kiderül, hogy több népnek is van ehhez hasonló szava, de tényleg mindenkinek mást jelent. Egy nagyon jópofa Hygge-szótárt is találunk benne, amiből a kedvenc szavam a Hyggekrog lett. ( Egy sarok a konyhában vagy a nappaliban, ahova leülve élvezhetjük a hyggét.) Ez nekem egyértelműen a kanapé sarka.
Aztán benne van a Hyggekiáltvány, ami számomra a legkedvesebb, így elhatároztam, hogy ezzel fogok valamit kreatívkodni…
Harmadik fejezet: együttlét, ami nekem a család, a barátok, a vendégségek öröme. Találunk benne egy statsiztikát arról, hogy minél jobbak a társas kapcsolataink, annál inkább érezzük magunkat boldognak. És ez mennyire igaz.
Negyedik fejezet: evés és ivás. Megtudhatjuk, mitől hyggelig egy étterem, egy kávézó, valamit itt is van egy szép statisztika az édességfogyasztásról, ami számomra megdöbbentő. IR-esként nálunk ritkán van süti, egyszerűen nem kívánjuk. Ha két hetente egy kocka lecsúszik Anyóséknál, attól pedig nincs bűntudatom, de nem hozza meg azt a nagy eufóriát, amit várna az ember. Azt hiszem ezt nálam inkább a puding, tejbegríz, vagy a joghurtok teszik ki. A fejezet végén pár érdekes receptet is találunk.
Ötödik fejezet: öltözködés. Kifinomult, minimalista, sok fekete, sok sál. sok réteg. Ezek jellemzik főként.
Hatodik fejezet: otthon. Nem kell mondanom, hogy ez érdekelt a legjobban. A dánok 71%-a otthon éli meg az igazi hyggét. A kandallók, a fa tapintása, a könyvek, kerámiák, takarók és párnák mind-mind egy dán otthon hozzávalói.
Hetedik fejezet: Hygge, nem csak otthon. Lehetünk a természetben, a családdal és a barátokkal, mindenhol kialakíthatunk ilyen hyggelig pillanatokat.
Nyolcadik fejezet: egész évben Hygge. Nem csak karácsonykor. itt hónapokra lebontva ad nekünk inspirációt a szerző, mint pl. túrázás, nyári piknik, gombászás, vagy éppen egy főzőverseny.
Kilencedik fejezet: Hygge fillérekből. A társasjáték, a szánkózás, a film-parti mind könnyedén megvalósítható.
Tizedik fejezet: Hygge túra Koppenhágában. Sorra veszi a nevezetes helyeket, amiket egy hygge-rajongónak látnia kell.
Tizenegyedik fejezet: karácsony. Minden bizonnyal az év leghyggeligebb időszaka mindenki életében. A hagyományok, a család egysége, a dekoráció, a várakozás, a pihenés közelebb hoz minket egymáshoz.
Tizenkettedik fejezet: a Hygge nyáron. A grillezés, a biciklizés már önmagában is egy hygge-élmény.
Tizenharmadik fejezet: a Hygge öt dimenziója. Az íze, a hangja, az illata, a tapintása és hyggét látni…
Tizennegyedik fejezet: Hygge és boldogság. A boldog dánok, a mindennapi hygge és az elégedettség érzése. Így lett Dánia többször is világelső a boldogságban.
Engem nagyon megfogott a könyv, át tudom adni magam ennek az érzésnek. Mindenkinek megvannak a napi harcai és kudarcai de ne felejtsünk el elégedettnek lenni, hálásnak lenni és így talán mi is közelebb jutunk az igazi nagybetűs boldogsághoz.
Legközelebb pedig a már említett Linnea Dunne – Lagom című könyvét vesézzük ki.
Ha szeretnétek további képeket látni egy-egy bejegyzésünk között, likeoljatok és kövessetek be minket Facebookon, így nem maradtok le egy posztról sem! Még több tartalomért pedig Instagramon is megtaláltok. Tartsatok velünk legközelebb is!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: